Jak postupovat při výběru interiérové ​​barvy na zeď

0
347
Close-up of two women choosing samples of wall paint. Interior designer consulting a client looking at a color swatch. House renovation concept

Potřebují stěny ve vašem domě oživit nebo vás už kompletně omrzela stará barva? Nastal ten správný čas na vymalování stěn. Před tím, než se pustíte do malování, promyslete si, jaký druh barev a jaký odstín je vhodný do dané místnosti. Důležitá je nejen barevná harmonie s nábytkem a doplňky, ale také funkčnost barvy.

Které druhy barev známe

V obchodech naleznete nepřeberné množství barev, které jsou určeny do různých místností v domě. Barvy a laky vybírejte podle toho, jestli chcete barevnost stěn zcela změnit nebo jen oživit. Zároveň je důležité sázet na barvu, která bude mít vlastnosti prodlužující její životnost a pigmentaci s ohledem na zátěž z okolního prostředí. Do místností, ve kterých očekáváte rychlejší ošoupání barvy, vyberte otěruvzdorné druhy barev. Takový druh barvy vám nezašpiní oblečení, pokud se o zeď otřete a zároveň si zachová pigmentaci. Otěruvzdorné barvy mívají syté odstíny a hodí se do dětského pokoje, ložnice nebo do obývacího pokoje. Omyvatelné barvy jsou o něco dražší než otěruvzdorné, ale lze je vyčistit od jakéhokoli znečištění včetně olejových skvrn. Tento druh barev oceníte ve vstupní hale, na stěně u schodiště a v kuchyni. V místnostech s vyšší vlhkostí se vám sejdou speciální barvy odolávající tvorbě plísní. Pro vymalování interiéru domu můžete zvolit vinylové, akrylové a latexové barvy. Se všemi dosáhnete vysokého krytí a jejich použití je velmi jednoduché.

Photo of young couple painting the walls of their new apartment

Výběr barevného odstínu

Při koupi interiérových barev se nemusíte omezovat jen nabízenou paletou odstínů. Ve specializovaných prodejnách vám umí nemíchat barvu podle vašich představ. Vyzkoušet můžete také různé experimenty přímo u vás doma. Stačí, abyste sytější odstín promíchali bílou barvou. Bílá barva na zeď je klasikou, ale nebojte se ji smíchat s jinými odstíny pro dosažení zajímavých barevných variací a tónů. Jistě jste už slyšeli o colorterapii. Colorterapie, v překladu léčba barvami, má dlouholetou tradici a zkoumání účinku barev na lidskou psychiku se věnují odborníci po celém světě. Proto byste při malování stěn měli přihlížet také k výběru odstínu, který je vhodný do dané místnosti. Do obývacího pokoje se hodí barvy jako bílá (čistá a nerušivá), jemné odstíny hnědé (uklidňují a dodávají místnosti útulnost) nebo pastelově zelená (blahodárně působí na mozek a mysl). V dětském pokoji by si měla své místo najít již zmiňovaná zelená barva nebo uklidňující modrá. V ložnici se budete lépe cítit po vymalování stěn stimulující oranžovou nebo radostnou žlutou barvou. Vždy dávejte přednost jemnějším odstínům, které neruší a harmonizují místnost.

Předchozí článekČeho si všímat při výběru interiérových barev?
Další článekPůjčovna stavebních strojů Zeppelin – virtuální exkurze