- Reklama -Newspaper
Pátek, 12 července, 2024
bydlení

Odstartují ekodotace za 56 milionů eur. Na které zdroje je můžete použít?

spot_img

Ministerstvo hospodářství v rámci Plánu obnovy a odolnosti připravilo první výzvu na podporu nových zařízení na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů formou aukce. Jak informoval resortní státní tajemník Karol Galek (SaS), výzvu v objemu 56 milionů eur vyhlásí v nejbližších dnech a zájemci budou moci požádat o podporu do dvou měsíců.

Do roka vyhlásí druhou podobnou výzvu ve výši 47 milionů eur.

„Bude to čistě investiční podpora na rozběh, která žádným způsobem nezatíží ceny energií ani státní rozpočet. Technologicky bude tato aukce vyhlášena jako neutrální, to znamená, všechny obnovitelné zdroje od slunce, větru, biomasy, bioplynu nebo geotermálních elektráren budou mít prostor,“ uvedl v pátek Galek. Rovněž bude podle něj prostor pro samospotřebitele, tedy pro lokální zdroje.

\“Toto má být základním principem, abychom si elektřinu, kterou si vyrobíme, spotřebovali v místě, kde je nejvíce potřebná,\“ podotkl státní tajemník.

Different banknotes (dollar, euro, hryvnia) make money background

Resort podpoří zařízení do výkonu 50 megawattů, přičemž důležité bude pravidlo nákladové efektivnosti. „Kdo požádá o co nejnižší podporu, ten bude upřednostněn, díky čemuž dosáhneme co nejvíce takových nových zařízení,“ přiblížil Galek.

Očekává, že z obnovitelných zdrojů tak přibude na Slovensku 120 megawattů, které podle něj výrazně přispějí k energetické bezpečnosti země. Agrese Ruska na sousední Ukrajině podle státního tajemníka dokazuje, jak je velmi důležité nejen pro Slovensko, ale pro celou Evropu, mít vlastní zdroje energie.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora