- Reklama -Newspaper
Pátek, 12 července, 2024
bydlení

Kde seženete levnější PZP? Toto vám nikdo neporadí

spot_img

Jakým způsobem se dopracovat k levnějšímu PZP, které kryje všechny vámi způsobené škody při dopravní nehodě jiným účastníkům silničního provozu?

Povinné smluvní pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla, často označované zkratkou PZP, vymezuje Zákon č.j. 381/2001 Sb. o povinném smluvním pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla.

V praxi je tento zákon o tom, že když jinému účastníkovi silničního provozu způsobíte škodu vedením svého vozidla, máte povinnost uhradit mu ji v plném rozsahu. To samozřejmě pro většinu Slováků není možné z vlastní kapsy. Z tohoto důvodu existuje povinné smluvní pojištění, díky kterému přebírá odpovědnost za vzniklé škody vaše pojišťovna.

Pojištění auta: jak najít cenově nejvýhodnější?

Pojištění auta zahrnuje povinné smluvní pojištění, havarijní pojištění a doplňkové pojištění, přičemž je možná vzájemná kombinace pojištění.

Při PZP existuje několik logických kritérií, díky kterým získáte cenově výhodnější povinné smluvní pojištění. Levnější pojištění si zpravidla zaslouží zkušení řidiči jezdící dlouhá léta bez nehody. Většinou jde o držitele motorových vozidel ve středním věku, kteří mají najety tisíce kilometrů. Méně rizikoví z hlediska škodovosti jsou řidiči z malých míst, kde je menší provoz, a tedy i nižší riziko způsobit nehodu. Plusem v tomto směru je motorové vozidlo s malým objemem válců a nízkým výkonem.

Jak se dopracovat k levnému povinnému smluvnímu pojištění?

Porovnávejte, srovnávejte, srovnávejte

Na Slovensku je několik pojišťoven poskytujících povinné smluvní pojištění, přičemž každá z nich má jinou strategii pro stanovení celkové ceny pojištění. Z tohoto důvodu je důležité srovnávat.

Můžete tak učinit prostřednictvím speciálních webových stránek srovnávajících povinná smluvní pojištění jednotlivých pojišťoven, nebo využít nezávislé online výpočty PZP na webech samotných pojišťoven.

PZP online vypočítáte do 5 minut. Stačí zadat počet ročně najetých kilometrů a SPZ vozidla. Na základě SPZ za vás systém vyplní všechny údaje o vozidle, jako například rok první evidence, značku, model a podobně. Dále vypíšete například údaje o počtu nehod, zvolíte si kombinaci pojištění, vyplníte doplňující údaje, frekvenci platby atp. Za několik minut se nezávazně dozvíte cenu PZP.

Informujte se o slevách

Zajímavé slevy na PZP můžete obdržet v té pojišťovně, ve které máte uzavřeno nějaké pojištění, například životní pojištění, pojištění domácnosti a pod.

Shot of an affectionate young couple enjoying a roadtrip

Pojišťovny také dávají slevy invalidům, starobním důchodcům či rodičům malých dětí. Nepodceňte to a zeptejte se na to. Pokud patříte do kategorie řidičů, kteří ročně najedou méně než 5 000 kilometrů, máte nárok na zlevněné PZP až do výše 20 procent. Tato sleva se přitom nemusí vztahovat pouze na seniory jezdící pouze o víkendech, ale i na jiné lidi, kteří auto využívají jen na nákupy či cesty na chatu. Například takový třicátník z hlavního města s Audi, který jezdí pouze po Bratislavě, může na ročním povinném smluvním pojištění ušetřit až 44 eur, což není zanedbatelná částka. Jediné, co musí udělat, tak při online PZP zdokumentovat počet najetých kilometrů.

S největší pravděpodobností nějakou slevu dostanete i za jednorázovou platbu pojištění, čili jej zaplatíte jednou ročně.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora