Bez včel bychom nebyli. Jak poznat kvalitní med?

0
407
Open honey jar with a honey dipper dripping honey on the jar and table. The composition is isolated on white background at the left of an horizontal frame leaving useful copy space for text and/or logo. High key DSRL studio photo taken with Canon EOS 5D Mk II and Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM Telephoto Zoom Lens

Včelařství je vášeň na celý život. Někdo včelstva zdědí, někoho zlákají přátelé, nebo chce, aby mu květiny na zahradě opylovaly vlastní včely, a pro mnohé je to životní styl. O to hezčí, že bez včel bychom nebyli.

Význam včelařství spočívá zejména v opylování zemědělských plodin, bobulovin, lesních kultur a ovocných stromů. Neméně důležitá je produkce medu, včelí mateří kašičky, vosku, propolisu, pylu a jedu. Kromě toho, že včelí produkty jsou důležitou složkou výživy, slouží také jako surovina pro výrobu kosmetiky, léčiv, v potravinářství a zemědělství.

A jar of honey with a honey dipper. Insert your own label or logo. Isolated on a white background.

Volně žijící druhy včel, jako je také včela medonosná, jsou důležitými opylovači kulturních i divoce rostoucích rostlin. Bez nich by došlo k poklesu biodiverzity a následnému narušení ekosystému a potravového řetězce. Existence včel má vliv nejen na další živočichy, ale i na člověka. Několik tisíc druhů rostlin by nebylo schopno se rozmnožit a nevytvořily by plody, které jsou součástí obživy ptáků, zvířat i lidí,“ zdůrazňuje Andrea Bučičová, odborná pracovnice Národního centra pro vědu a techniku.

Předchozí článekBydlení začíná u nás již 30 let
Další článekÚmrtní list, volno na pohřeb a příspěvek na pohřeb