- Reklama -Newspaper
Pátek, 12 července, 2024
bydlení

Pokračujeme v nákupu LNG, tentokrát poprvé i pro český trh

spot_img

Slovenský plynárenský podnik (SPP) informuje o tom, že pokračuje v posilování bezpečnosti dodávek plynu na Slovensku prostřednictvím nákupu zkapalněného plynu LNG. Další tanker připluje na Slovensko již 1. května 2022. Přijede do terminálu na chorvatském ostrově Krk další LNG tanker z amerického terminálu Corpus Christi o objemu 93 milionů m3 plynu.

Část z nakoupeného objemu LNG, přibližně 5 milionů m3, SZP poskytne své dceřiné společnosti SZP CZ, která je dodavatelem energií v České republice. Půjde tak podle SZP o vůbec první fyzickou dodávku LNG pro český trh.

Zajištění plynulých dodávek energií pro všechny své zákazníky, od velkých průmyslových odběratelů až po domácnosti, je jak tvrdí SZP pro ně prioritou. Experti SZP sledují vývoj situace a analyzují všechny dostupné obchodní možnosti a nástroje k zajištění plynulých dodávek plynu pro zákazníky, a to z krátkodobého i dlouhodobého hlediska, říká SZP.


Do platby Gazpromu zbývá 22 dní. Sulíkův tajemník: Účty v rublech nařídil Putin
Dodávky plynu ve smyslu nákupního kontraktu se k dnešnímu dni jak informuje plynárenská společnost uskutečňují ve standardním režimu a bez jakýchkoli omezení. Kromě toho má SZP na území Slovenska k dispozici zásoby plynu v zásobnících, jejichž aktuální výše je adekvátní ročnímu období. SZP tvrdí, že začal vtlačovat do zásobníků plyn pro další zimní sezónu. V rámci obchodování na evropských komoditních trzích má také SZP v současnosti přístup k různým zdrojům plynu, včetně LNG.

LNG terminal on Krk island aerial view, energy port in Croatia

Pokud jde o zkapalněný zemní plyn (LNG) dovážený do Evropy, je cenově konkurenceschopný s jinými zdroji přepravovanými plynovody. LNG je po regasifikaci přímo využitelný pro domácnosti i průmysl, úplně stejně jako „klasický“ zemní plyn, přičemž jediný rozdíl spočívá v tom, že není dopravován na velké vzdálenosti plynovody, ale loděmi ve zkapalněném stavu, informuje plynárenský podnik.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora