Počet nemocí z povolání enormně roste. Je téměř dvojnásobný

0
289
Business lady falling down stairs

Chorob z povolání na Slovensku enormně přibývá. Podle údajů Národního centra zdravotnických informací, na obyvatele Slovenska jednoznačně nejčastěji doléhají následky sedavého zaměstnání.

Nemoci z povolání za loňský rok postihly celkově více žen než mužů. „Národní centrum zdravotnických informací (NCZI) eviduje za loňský rok nemoci z povolání u 423 pacientů, z toho 156 bylo mužů a 267 u žen. Jde o výrazný nárůst ve srovnání s rokem 2020, kdy zaznamenalo 254 případů, přičemž 136 bylo u mužů a 118 u žen,“ informuje mluvčí centra Alžběta Sivá.

Nejčastější příčinou nemocí z povolání bylo v loňském roce dlouhodobé sezení a jednostranné zatížení končetin. To vedlo k onemocnění kostí, kloubů, šlach a nervů končetin (176 případů). Infekční a parazitární choroby zaznamenaly druhý největší podíl na celkovém počtu nemocí z povolání (162 případů). Třetím nejčastějším důvodem onemocnění z povolání jsou problémy kostí, kloubů, svalů, cév a nervů končetin v důsledku vibrací (32 případů).

„Častým důvodem vzniku nemocí z povolání je i to, že zaměstnanci nedbají na správnou polohu těla a svou osobní ochranu. Pokud již musí pracovat ve vynucené poloze, ne vždy používají ochranné pracovní prostředky, čímž si poškozují zdraví. Zároveň jejich celkový zdravotní stav ovlivňuje i to, jak si zaměstnanec chrání zdraví mimo práci,“ říká Sivá.

Disabled woman with plaster foot sitting on a couch at home

V rámci prevence nemocí z povolání pomáhá i komunikace zaměstnavatele se zaměstnanci o jejich problémech v práci a možnostech zlepšení. Podle Šivé pomoci může i spolupráce s pracovní zdravotní službou, která se nemusí omezit pouze na formální plnění zákonných povinností, ale může i reálně pomoci zlepšit kvalitu pracovního prostředí a zvýšit povědomí zaměstnanců o tom, co mohou pro sebe a své celkové zdraví udělat.

Zaměstnanci se každodenně v práci setkávají s různými faktory, které dokážou negativně ovlivňovat jejich fyzické, ale i psychické zdraví. „Tyto faktory následně přímo souvisejí se sníženým pracovním výkonem, nemocí z povolání, pracovní neschopností či pracovním úrazem. Člověk, který je v práci vystaven dlouhodobému stresu a tlaku na pracovní výkon, má 5krát vyšší riziko pracovního úrazu,“ dodala Alžběta Sivá.

Předchozí článekPrima banka ohlásila zdražování. Klienti si připlatí za hotovost i jiné operace
Další článekJak přežít pylovou sezónu