Domů Finance Vše, co byste měli vědět o kreditních kartách

Vše, co byste měli vědět o kreditních kartách

0

Kreditní karta je jeden z nejvyužívanějších úvěrových produktů, avšak rozhodně není nejvýhodnější. Než si o svou novou kreditní kartu u finanční instituce zažádáte, měli byste tedy znát nejen výhody, ale i veškerá rizika, která se s jejím pořízením pojí. Nedostatek znalostí vás totiž může zbytečně stát spoustu peněz.

Jak kreditní karta funguje?

Kreditní karta je i dnes stále ještě jednou z nejoblíbenějších platebních metod pro nákup spotřebního zboží a služeb. Vypadá vlastně úplně stejně jako klasická debetní karta. Avšak zatímco s debetní kartou platíte pouze vlastními penězi, které máte na svém bankovním účtu k dispozici, s kreditní kartou využíváte peníze, které vám poskytovatel půjčí. A to až do limitu, který máte předem sjednaný.

Znamená to tedy, že s kreditní kartou můžete nakupovat i v případě, že nemáte na vlastním bankovním účtu dostatek finančních prostředků. Před vydáním kreditní karty vám finanční instituce dle vašeho kreditního skóre nabídne nejvyšší možnou částku pro čerpání. Jde tedy vlastně o druh úvěru.

Kreditní kartu můžete využít k nákupu zboží nebo služeb u jakéhokoliv obchodníka, který přijímá platební karty. Její použití je naprosto stejné jako v případě karty debetní. Můžete si z ní dokonce vybrat i hotovost z bankomatu nebo u obchodníka, který tuto službu poskytuje.

Není možné ji využívat donekonečna. Má úvěrový limit, což je maximální částka, kterou můžete vyčerpat. Jestliže vám poskytovatel na kartě sjedná například úvěrový limit ve výši 20 000 korun, není možné tuto částku překročit.

Rozdíl mezi kreditním limitem a vyčerpanými penězi se označuje jako dostupný kredit. Kreditní karta je vlastně revolvingový úvěr, tedy úvěr, který se automaticky obnovuje, aniž byste jej museli opakovaně sjednávat.

Kreditní karta v praxi

Za využité peníze na kreditní kartě budete rozhodně platit vyšší úroky než v případě, že byste si sjednali klasický spotřebitelský úvěr. Úroky z vyčerpané částky se pak obvykle účtují jeden měsíc po uskutečnění nákupu. Poskytovatel kreditních karet totiž musí nabídnout období odkladu v délce 21 dnů. Některé finanční instituce nabízí toto „bezúročné období“ ještě delší.

Kreditní karta tak může přijít vhod například ve chvíli, kdy nám doslouží starý spotřebič v domácnosti a my si ihned potřebujeme pořídit nový. Přitom pravidelná měsíční výplata nám má přijít třeba až za delší čas a zároveň nemáme našetřené peníze. Jednoduše proto za spotřebič zaplatíme kreditní kartou a peníze na kartu vrátíme po výplatě. Za vypůjčené peníze z kreditní karty tak nezaplatíme ani korunu navíc.

Jestliže však budeme kreditní kartu využívat na běžné nákupy a peníze během bezúročného období nevrátíme, značně se nám takto nakoupené zboží či služby prodraží. Nezbytné je proto myslet na zodpovědné půjčování. Tím, že si nebudete půjčovat na zbytečnosti, nebudete vytloukat jednu půjčku druhou a pečlivě si vyberete poskytovatele kreditní karty, vyhnete se případným problémům v budoucnu.

Typy kreditních karet

Většinu kreditních karet vydávají banky či nebankovní instituce. Můžete se ale setkat i s tím, že vám kreditní kartu nabídnou například v obchodě při nákupu zboží či služeb. Kreditní karty lákají i na výhody či odměny, například tím, že nabízí výhody u leteckých společností, výhodnější ubytování nebo takzvaný cash back, tedy vrácení určité částky z provedeného nákupu.

Typy kreditních karet můžeme rozdělit následovně:

  • Nezajištěná kreditní kartaFinanční instituce po vás nevyžaduje finanční jistinu, avšak je nutné mít dobrou úvěrovou historii. Úvěrový limit pak závisí na vaší bonitě a příjmu. Rozhodně však počítejte s vyššími úroky a poplatky. V každém případě se vyplatí porovnat si nabídky více finančních institucí. Rozhodně neplatí, že nejvýhodnější podmínky vám dá vaše domácí banka, kde máte vedený účet.Porovnávejte ale nejen úrokové sazby či roční poplatky, zaměřte se také na programy odměn a výhod. Možná zjistíte, že kreditní karta pro vás není to pravé. Možná pro váš účel bude vhodný jiný druh úvěru, například tady: https://razdvapujcka.cz/pujcka-online.
  • Zajištěná kreditní kartaJde o typ kreditní karty, kdy její držitel zajistí kartu bezpečnostní zálohou. Zajištěné karty bývají vhodné zejména pro ty, kteří nemají žádnou úvěrovou historii a bonitu. Případně jsou vhodné pro ty, kteří mají již nějaký negativní záznam v registru bankovních či nebankovních klientských informací.Tento typ kreditní karty může pomoci naučit se hospodařit s penězi.
  • Značková kreditní kartaNěkteré obchody vydávají své vlastní kreditní karty. Název obchodu bývá vyrytý na jejich přední straně. Takovou kreditní kartu je pak možné využívat kdekoliv nebo například jen k nákupům u vydávajícího prodejce. Ten ale zároveň svému klientovi nabízí spoustu výhod, jako jsou speciální slevy nebo nabídky jen pro držitele této karty.

Dodržujte podmínky a splácejte včas

Abyste si udrželi dobré kreditní skóre, je nutné platit veškeré poplatky spojené s kartou včas. Dobrá platební historie je totiž jedním z nejdůležitějších faktorů.

Zároveň myslete na to, že je vhodné udržovat zůstatek kreditní karty minimálně na 30 % svého kreditního limitu. Jestliže vyčerpáte více, opět snižujete své kreditní skóre.

Potřebujete-li z nějakého důvodu navýšit úvěrový limit, můžete vydavatele karty požádat nejdříve po devíti až dvanácti měsících. Pokud budete platit včas a nebudete příliš překračovat limit 30 % z předschváleného limitu, je vysoká šance, že bude vaše žádost úspěšná.

Exit mobile version